wynajem aut

Wypożyczalnia samochodów osobowych – jak wygląda wynajem

Czym jest wypożyczalnia samochodów osobowych nie trzeba w dzisiejszych czasach nikomu tłumaczyć, niemniej choć kwestia ta jest oczywista, to w praktyce wiele osób nie wie jak wygląda wynajem samochodu osobowego, z jakimi formalnościami należy się w takiej sytuacji liczyć i na co przy samym najmie zwrócić szczególną uwagę.

Wynajem pojazdu krok po kroku

wynajem autNa początku warto omówić wymogi formalne jakie musi spełnić osoba chcąca wynająć samochodów osobowy. W zasadzie mówić tu należy o trzech kryteriach. Po pierwsze obowiązek posiadania ważnego prawa jazdy, po drugie odpowiedni wiek, po trzecie konieczność posiadania karty kredytowej. Choć samych wymogów nie ma wiele i nie są one jakieś skomplikowane, to jednak należy na ich temat kilka słów powiedzieć. Jeśli chodzi o posiadanie prawa jazdy, to w większości wypadków wypożyczalnie dodatkowo zastrzegają sobie czas jaki trzeba takie prawi jazdy posiadać, zwykle jest to około dwóch lat, jednak nie jest to normą – jedna wypożyczalnia samochodów osobowych w Gdyni może wymagać dwóch lat inna roku. Niemniej takie obostrzenie zawsze się pojawia. Jeśli chodzi kryterium wieku, to choć w świetle prawa powinna mieć do tego prawa każda osoba pełnoletnia to w praktyce wynajem możliwy jest zwykle od 21-25 lat, w zależności od polityki jaką prowadzi wypożyczalnia.

wynajem autJeśli chodzi natomiast o kwestie posiadania karty kredytowej, to należy zwrócić uwagę, że mowa tu o karcie kredytowej nie bankowej, co dla wielu osób nadal stanowi pewną przeszkodą i choć i w tym wypadku polityka wypożyczali bywa różna i można znaleźć takie, które nie stawiają takiego wymogu, to jednak to kryterium w większości z nich to standard. W zasadzie, jeśli chodzi o formalności to by było wszystko. Niemniej należy jeszcze pamiętać o podpisaniu umowy i dokładnym jej przeczytaniu. Na co w takim wypadku należy zwracać uwagę? Po pierwsze to jak wygląda kwestia kary za przedterminowe zerwanie umowy. Tutaj bywa bardzo różnie, zdarzają się jednak wypożyczalnie, które nakładają horrendalnie wysokie kary na klientów, dlatego by nie narażać się na niepotrzebne koszty należy dokładnie doczytać i dopytać jak wygląda ta kwestia.

Istotne jest tu także i to czy wynajmowany samochód ma pełne OC, AC i NNW, od tego czy posiada on pełne ubezpieczenie zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i komfort, jak i to czy wypożyczalnia nie obciąży nas dodatkowymi kosztami w trakcie jakiegoś zdarzenia drogowego. Dlatego i o ta kwestię warto dopytać, a także sprawdzić jak wygląda kwestia obciążeń za zdarzenie drogowe w umowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.