rozliczenie diet kierowców

Wyliczanie diet dla kierowców

Praca zawodowego kierowcy jest specyficzna. Koszty, które pokrywa pracodawca to nie tylko ubezpieczenie i wynagrodzenie. To także wszelkie koszty związane z rozliczaniem delegacji. W tym wypłacanie pracownikowi odpowiednich diet i ryczałtów noclegowych. Dieta ma pokryć koszty związane z wyżywieniem podczas służbowej podróży.

Wypłata dla kierowcy

rozliczenie diet kierowcówRozliczanie, ile pieniędzy przysługuje z tego tytułu kierowcy, nie jest łatwe. Kwota minimalna, ustalona za dietę podczas podróży krajowej wynosi 30 złotych za każdą pełną dobę. Doby niepełne są rozliczane w przedziale do ośmiu godzin (wówczas kierowcy przysługuje połowa diety dobowej) oraz powyżej ośmiu godzin (gdzie przysługuje pełna kwota diety jak za całą dobę). Jeśli podróż służbowa trwa krócej, niż całą dobę, wypłacanie diety określa się w przedziałach od ośmiu do dwunastu godzin, oraz powyżej dwunastu godzin. W przypadku, gdy podróż nie trwała nawet ośmiu godzin – dieta nie przysługuje kierowcy. Jeśli trwała dłużej niż osiem, ale mniej niż dwanaście godzin – wówczas kierowcy przysługuje połowa diety naliczanej za dobę, czyli 15 złotych. Wyjazdy, które trwały ponad dwanaście godzin są objęte taką samą kwotą diety, jak za pełną dobę – czyli 30 złotych. Rozliczenie diet kierowców jest bardziej skomplikowane w wypadku podróży zagranicznych. Wówczas rozliczanie diet kierowców zależy od państwa, do którego kierowca zostaje oddelegowany.

rozliczenie diet kierowcówEwentualnie uwarunkowują to odpowiednie przepisy wewnętrzne w danym przedsiębiorstwie. Taki przepis może mówić o tym, że kierowcom przysługuje jedna wysokość diety niezależnie od konkretnego państwa, a po prostu na terenie całej Unii Europejskiej. Istnieje jeszcze rozwiązanie, w myśl którego pracodawca sam zapewnia całodniowe wyżywienie (trzy posiłki – śniadanie, obiad i kolacje) dla kierowcy. Wtedy oczywiście, nie wypłaca się pracownikowi osobnej diety. Jeśli zapewniane jest niepełne wyżywienie, dieta zostaje odpowiednio zmniejszona, przy czym uznaje się, że: śniadania i kolacje stanowią 25% kwoty dobowej diety, a obiaty 50% z tej kwoty. W wypadku podróży zagranicznych nawet podczas zapewnienia trzydaniowego wyżywienia, kierowcy wciąż przysługuje 25% z kwoty dziennej diety. Ustala się, że dieta nie przysługuje wtedy wyłącznie na posiłki, ale też na inne drobne wydatki.

Mimo że minimalne kwoty za dobową dietę przysługującą kierowcy są ustalane prawnie, wciąż całość rozliczania odpowiedniego pokrycia kosztów, jest trudna. Zamiast samemu męczyć się z obliczeniami, możemy zatrudnić do pomocy odpowiednich fachowców z firmy zewnętrznej. To nie tylko zaoszczędzi nam czas, ale też nerwy.