Rodzaje i przeznaczenie tachografów

Są pewne urządzenia, które muszą znaleźć się w każdym pojeździe służącym do przewozu ludzi i towarów. Takimi pojazdami są na przykład autobus, tir czy też inny samochód dostawczy i ciężarowy. Są to pojazdy, których kierowca musi być wypoczęty i gotowy to długiej trasy.

Na jakie kategorie możemy podzielić tachografy?

pobraneJak sami dobrze wiemy jazda samochodem po jakimś czasie męczy a jak wiadomo zmęczony kierowca szybciej może spowodować wypadek i doprowadzić do zaistnienia niebezpieczeństwa. Jednym z urządzeń, które może nam pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa jest tachograf. Tachograf – jest to urządzenie pomiarowe, które łączy funkcje zarówno prędkościomierza jak i zegara. Tachograf rejestruje między innymi przejechaną przez kierowcę drogę, chwilową prędkość pojazdu a także to jaka jest aktywność kierowcy za kierownicą. Może to być na przykład to ile kierowca jedzie, jakie są jego przerwy na odpoczynek ale także czas jego dyżuru przy pojeździe. Niektóre, zazwyczaj te droższe i nowocześniejsze tachografy rejestrują także obroty silnika. Tachograf musi posiadać papier do tachografu. Dzięki niemu wszystko jest zarejestrowana i wiadomo kiedy, jaką drogę i z jaką prędkością jechał kierowca. Niestety papier do tachografu można sfałszować dlatego też dostępne są również tachografy cyfrowe. Zapisują one dane w pamięci urządzenia albo na specjalnych nośnikach a nie na kartkach. Trudnej je dzięki temu oszukać i manipulować danymi. Kolejną ważną rzeczą w przypadku samochodów osobowych jest wyposażenie adr i pasy transportowe.

To kolejne rzeczy, które zapewniają nam bezpieczeństwo i powodują, że jazda jest spokojna i bezpieczna. Jak widać za pomocą pewnych urządzeń możemy sobie zapewnić bezpieczeństwo, dlatego też warto w nie inwestować i używać.