felga

Renowacja alufelg samochodowych

Polskie drogi nie są najlepszej jakości i co do tego większość kierowców z pewnością się zgodzi. Rodzaj nawierzchni bardzo wpływa na stan naszego auta. Dotyczy to również nadwozia czy alufelg, które mogą mocno ucierpieć na dziurawych i złych jezdniach. Wiele osób decyduje się na naprawę konkretnych elementów w swoim aucie lub ich regenerację w celu polepszenia ich ogólnego stanu.

By oryginalne felgi odzyskały blask

alufelgaDecydując się na regenerację konkretnych części w samochodzie, nie zawsze trzeba liczyć się z dużym wydatkiem finansowym. W Polsce sukcesywnie zmniejszają się choćby koszty regeneracji felg. Obecnie jest to wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych za sztukę. Proces renowacji alufelg przeważnie dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest naprawa i prostowanie felg w przypadku, kiedy są one znacznie pogięte, co uniemożliwia odpowiednie wyważenie koła np. przy zmianie opon. Te prace wykonywane są za pomocą spawania obręczy, a następnie felgi są prostowane oraz toczone. Prostowanie wykonywane jest za pomocą specjalnych maszyn, których działanie polega na użyciu profesjonalnych tłoków hydraulicznych i odpowiednich nakładek. Aby ten etap zakończył się sukcesem, felga musi mieć odpowiednią temperaturę. W przeciwnym wypadku podczas prostowania może ulec pęknięciu.

felgaDrugi etap to piaskowanie, podczas którego zdzierany jest stary i zniszczony lakier. Podczas tego działania wykorzystywane jest wysokie ciśnienie powietrza oraz przygotowany do tego procesu drobno zmielony piasek, mający za zadanie złuszczyć stary materiał. Metoda oczyszczania za pomocą piasku należy do najbardziej skutecznych oraz precyzyjnych, ponieważ kruszec dociera do trudno dostępnych miejsc. Następnie felgę należy zabezpieczyć przed ponownym malowaniem odpowiednim środkiem zapobiegającym korozji. Kolejnym etapem jest malowanie proszkowane. Metoda proszkowa w przeciwieństwie do mokrej jest dużo dokładniejsza, dlatego niesie za sobą o wiele lepsze efekty wizualne aniżeli zwykłe malowanie. Podczas malowania proszkowego na alufelgi nakładane są cząsteczki żywicy, a także pigmentu, co nazywane jest napylaniem. Następnie alufelgi wkładane są do pieca, gdzie proszek topi się i ujednolica. Mając oryginalne felgi do vw passata czy innego auta i chcąc, by służyły nam one długie lata, warto poddawać je okresowej renowacji, aby nie obawiać się o ich kompletne zniszczenie. Renowacja pozwala zaoszczędzić pieniądze, jakie należałoby wydać na nowe alufelgi.

Efekt wizualny jest bardzo ważny dla wielu właścicieli aut, dlatego trzeba dbać nie tylko o lakier oraz jego czystość z zewnątrz, ale również o wygląd kół wraz z alufelgami. Myśląc o swoich zniszczonych kołach, nie trzeba od razu rozważać opcji zakupu nowych. Warto zainteresować się ich renowacją, która pozwoli przywrócić dawny wygląd i będzie o wiele tańsza od wymiany całego kompletu.