przegląd samochodu

Przed wakacjami konieczny przegląd samochodu

Pomysł na podróż samochodem na wycieczkę coraz częściej rodzi się w głowach kierowców. Nie jest to wyjazd liczący kilkadziesiąt kilometrów, lecz z reguły kilkaset, a nawet więcej. Całymi rodzinami lub wspólnie z przyjaciółmi podróżuje się po całym kraju, a niekiedy też poza jego granice. W konsekwencji samochód jest eksploatowany bardzo intensywnie, co z czasem może negatywnie zaskoczyć podróżujących, tym bardziej jeśli wcześniej nie został przeprowadzony właściwy przegląd.

Kompleksowy przegląd auta

przegląd samochoduZazwyczaj kierowca na stację diagnostyczną udaje się dopiero wtedy, kiedy zbliża się konieczność wykonania okresowego przeglądu (wykonywanego raz w roku). Nie oznacza to jednak, że z usług takiego warsztatu nie można korzystać częściej. Przegląd samochodu warto wykonać zawsze, kiedy zbliża się dłuższa podróż. Sprawdza się wówczas dokładnie poziom wszystkich płynów i oleju, a także dokonuje się standardowej diagnostyki, która znana jest z corocznych, obowiązkowych przeglądów. Oznacza to, że dokonywana jest kontrola wyposażenia (pasy bezpieczeństwa, gaśnica), a także podwozia, z uwzględnieniem hamulców i ewentualnych wycieków. Po kontroli diagnosta stwierdzi, czy auto nadaje się na dłuższy wyjazd oraz podpowie, co powinno zostać wymienione. Na niektórych stacjach diagnostycznych funkcjonuje też warsztat, gdzie od razu naprawiane są podzespoły auta — takie usługi obejmuje między innymi fachowy przegląd samochodu we Wrocławiu. Stacja przeprowadza kontrolę, biorąc pod uwagę na przykład podróż do innego kraju. Jest to zupełnie inny stopień eksploatacji niż w przypadku codziennej jazdy.

przegląd samochoduNiektórzy uważają, że skoro samochód nie psuje się, kiedy od miesiąca każdego dnia jeździ się nim do pracy, to oznacza, że na dalsze trasy również się sprawdzi. Nic bardziej mylnego. Należy wziąć pod uwagę, że jazda do pracy to na przykład 30 km, po których samochód się ochłodzi i silnik „odpocznie”. Kiedy jednak bez przerwy jedzie się kilkaset kilometrów, niektóre podzespoły mogą się grzać i szybciej zużywać i dopiero wtedy powstaną usterki. Kontrola stanu technicznego samochodu jest niedrogim wydatkiem, który pozwoli stwierdzić, czy pojazd nadaje się na tak daleką jazdę.

To wbrew pozorom spora oszczędność pieniędzy. Jeśli samochód uszkodzi się w trakcie jazdy, to jego przetransportowanie do warsztatu może kosztować więcej, niż cała wartość samochodu. Aby zapewnić swojej rodzinie udane wakacje, warto przed wyjazdem przeprowadzić taką diagnostykę, zniwelować ryzyko awarii i cieszyć się wyłącznie mile spędzonym czasem.

Poczytaj więcej na https://koreaserwis.pl