Pasy bezpieczeństwa dla ciężarnych

Polskie prawo pozwala, aby kobiety w widocznej ciąży mogły jeździć samochodem bez zapiętych pasów. Pasy przeszkadzają ciężarnym, trudno je wygodnie ułożyć, szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży, a w razie wypadku mogą również zaszkodzić dziecku. Nieprawidłowo zapięte pasy już przy drobnej kolizji lub gwałtownym hamowaniu mogą mieć negatywny wpływ na malucha. Z drugiej strony niezapięte pasy są równie lub jeszcze bardziej niebezpieczne, dlatego wiele kobiet uważa, że nie ma tu dobrego rozwiązania.

Wyjściem z sytuacji są specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa, popularne na Zachodzie, a w Polsce dopiero zaczynają się pojawiać. Dzięki nim pas biodrowy układa się na ciele inaczej, bardziej na miednicy i biodrach niż na brzuchu. Dzięki adapterowi pas pozostaje na miejscu, nie przesuwa się. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo kobiety i dziecka. Ich stosowanie zalecane jest już od drugiego miesiąca ciąży.

Biorąc pod uwagę względy wygody i bezpieczeństwa w czasie całego trwania ciąży, cena adaptera (150-200 zł) nie jest wygórowana. Pozwoli na swobodne korzystanie z samochodu, bez obawy o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.

pas bezpieczeństwa