Odzież odpowiednia do jazdy quadem zimą

Do niedawna użytkownicy quadów, poszukując odpowiedniej odzieży ochronnej, szczególnie w sezonie zimowym mieli duży problem ze znalezieniem właściwego zestawu. Odzież motocyklowa, nadająca się na cieplejsze miesiące, zimą z wiadomych względów okazywała się niewystarczająca. Ubrania narciarskie, choć cieplejsze, również nie spełniały do końca założonej roli. Obecnie jednak coraz więcej producentów produkuje odpowiednią odzież, dlatego miłośnicy quadów nie muszą martwić się o właściwy strój.

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest kask. Na zimę bardziej polecany jest otwarty, przy którym łatwiej będzie się porozumiewać i nosić kominiarkę, niezbędną dla ograniczenia strat ciepła przez głowę. Kominiarka nie powinna utrudniać oddychania. Lepsze modele są przedłużone, aby dodatkowo chroniły szyję i klatkę piersiową przed wychłodzeniem.

W przypadku kasków enduro, lub bardzo dużych mrozów, dodatkowo można sięgnąć po maskę na twarz, którą nakłada się na kominiarkę. Przydatne będą także okulary przeciwsłoneczne, potrzebne, gdy niskie zimowe słońce świeci w oczy lub gdy światło odbija się od śniegu i oślepia.

Ponieważ jazda quadem wymaga swobody ruchów, ubrania należy dobierać w taki sposób, aby zapewniały maksymalne ciepło, pozwalały skórze oddychać i nie były zbyt grube. Podstawą jest bielizna termoaktywna, która nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia związanego z poceniem się. Na nią nakłada się polarową bluzę i odpowiednią kurtkę i spodnie – ocieplane, ze szczelnymi mankietami i nogawkami, które chronią przed wiatrem i śniegiem. Dobrze jeśli spodnie są z szelkami lub można je połączyć suwakiem z kurtką i w ten sposób stworzyć szczelny kombinezon. Ubranie powinno być dodatkowo wzmocnione w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia – do wzmocnienia można użyć np. skóry, kevlaru, karbonu.

Dłonie i stopy również potrzebują odpowiedniej ochrony. Dłonie ponieważ szybko się wychładzają, dlatego rękawiczka powinna jak najlepiej grzać dłoń i ciasno do niej przylegać, szczególnie na palcach, które muszą mieć pełną swobodę ruchu. Interesującym rozwiązaniem mogą być podgrzewane rękawiczki, które ładuje się w domu, aby wykorzystać możliwość ogrzania rąk po jakimś czasie.

Stopy w czasie jazdy są wykorzystywane najmniej, dlatego również szybko się wychładzają. Nogi wymagają ciepłych skarpetek, chroniących przed otarciami i wyziębieniem, a także odpowiednich ocieplanych butów. Nadają się tu np. buty do chodzenia po górach, ponieważ mają odpowiednio grubą podeszwę i we właściwy sposób usztywniają kostkę. Wysokie buty stanowią przy tym dodatkową ochronę przed zimnem, które mogłoby przeniknąć przez nogawki. Dobrym pomysłem są też buty amortyzujące wstrząsy, z okuciami i wzmocnieniem na palcach.

quad