szrot samochodowy

Kiedy opłaca się oddać samochód na szrot?

Złomowanie samochodu jest ostatecznością dla wielu kierowców. Pojazd już nigdy nie zostanie dopuszczony do ruchu, a jego części trafią na sprzedaż. Warto jednak kilka razy upewnić się, że podjęcie decyzji o złomowaniu auta jest konieczne. Zdarzają się sytuacje, w których pojazd niezdatny do ruchu wciąż może być wiele wart i wówczas nie opłaca się go oddawać na złom.

Szrot na uszkodzone auta

szrot samochodowyTo, co ma kluczowe znaczenie przy kasacji pojazdu to przede wszystkim wartość samochodu oraz jego części przed i po awarii. Zazwyczaj właściciel, którego pojazd z różnych przyczyn został zniszczony i jest niezdatny do użytku, ma dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest samodzielne skorzystanie z usług firm zajmujących się kasacją pojazdów. W takim przypadku właściciel jest w stanie natychmiastowo pozbyć się auta, a tym samym liczyć na zwrot z polisy OC. Niemniej jednak jeżeli firma będzie musiała przyjechać po samochód, wówczas właściciel może nie otrzymać żadnego wynagrodzenia za pojazd, który trafi do kasacji. Jeśli natomiast uda się dostarczyć auto do miejsca kasacji, a jego waga nie odbiega znacząco od tej z dowodu rejestracyjnego, to właściciel może liczyć na zapłatę w wysokości nawet kilkuset złotych. Jest też drugie rozwiązanie, czyli wystawienie auta na sprzedaż jako uszkodzone. Zaleca się skorzystanie z tej możliwości przed oddaniem pojazdu do kasacji.

szrot samochodowyZazwyczaj w ciągu kilku dni do właściciela zgłoszą się pracownicy szrotów – firm odpowiedzialnych za demontaż samochodów, a w konsekwencji również ich złomowanie. Często takie osoby są w stanie zapłacić więcej, niż otrzymałoby się na złomie pod warunkiem, że nie każdy komponent pojazdu został uszkodzony. O ile właściciele samochodów przed sprzedażą często decydują się zamienić nowe podzespoły na stare, tak demontaż wielu z nich jest czasochłonny i nieopłacalny dla osób, które nie dysponują właściwymi narzędziami. Właśnie dlatego zakup takiego pojazdu na części jest opłacalny dla firm. Interesujące wynagrodzenie oferuje, chociażby szrot samochodowy w Poznaniu, do którego można zawsze zgłosić się z uszkodzonym samochodem. Pojazdy, których nie opłaca się oddawać na złom to takie, które wyposażone są w wiele nowych komponentów.

Warto części sprzedać samodzielnie lub wliczyć w cenę proponowaną dla firm skupujących auta. Zalecane jest również pozostawienie sobie aut, które nie są już produkowane, a podobnych modeli jest na rynku bardzo mało. Taki pojazd za kilka lat może nawet kilkukrotnie przewyższyć koszta napraw, które na obecną chwilę mogłyby się wydawać dosyć spore.