Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odzieży motocyklowej?

Odpowiedni strój na motocykl to absolutna podstawa. Zwykłe jeansy i koszulka nie są w stanie zapewnić kierowcy odpowiedniej ochrony w razie wypadku – a szykując się do jazdy za każdym razem należy zakładać, że jazda może się tak skończyć. Odpowiednia odzież to zresztą nie tylko bezpieczeństwo, ale także ochrona przed zbyt niską temperaturą, odpowiednia wentylacja, wodoszczelność i dopasowanie do ciała.

Przy wyborze stroju głównym kryterium nie powinna być cena. Strój powinien być wysokiej jakości, szczególnie gdy wybieramy się w dłuższe trasy. Źle dobrany i niewygodny będzie prawdziwą udręką, zamiast zwiększać komfort podróży.
Do wyboru są stroje ze skóry i tekstylne. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady: skórzane są wytrzymalsze, a tekstylne bardziej komfortowe. Wybór któregoś typu uważam za sprawę indywidualnych preferencji. Najważniejsze, aby wybrany zestaw był idealnie dopasowany do ciała. Dzięki temu luźne rękawy i nogawki nie będą trzepotać na wietrze, a kurtka wzdymać się jak spadochron i tak też działać – zarówno kurtka jak i spodnie powinny posiadać ochraniacze: na łokcie, kręgosłup, barki, kolana, piszczele i biodra. Niektóre modele, bardziej zaawansowane, mają również ochraniacze obojczyków i klatki piersiowej. Istotne jest, aby ubranie posiadała możliwość odpięcia membrany i podpinki, co pozwoli bez przeszkód je wyprać oraz dopasować ubranie do pogody i temperatury.

Dobrze dobrane rękawiczki znacznie wpłyną na jakość podróży w chłodniejsze dni i nie pozwolą na utratę czucia w palcach. Natomiast odpowiednie buty sprawią, że po zejściu z motocykla nie będziemy odczuwać bólu w stawie skokowym. Powinny być odpowiednio solidne, aby uchroniły stopę przed zgnieceniem w razie wypadku. Gruba podeszwa, ochraniacz na kostki oraz wzmocnienia pięt i palców to podstawa.

Kask, którego model to sprawa indywidualna, nie może być tandetnym zakupem, gdyż to od niego może zależeć przeżycie wypadku, ma również ogromny wpływ na komfort podróży, dlatego powinien być dobrany według potrzeb i, podobnie jak reszta stroju, dopasowany idealnie.

Stroju motocyklisty mogą dopełniać np. ochraniacze na nerki i lędźwie, chroniące również przed wychłodzeniem, jeśli kurtki i spodni nie da się spiąć w cały kombinezon. Na poprawę bezpieczeństwa (ponieważ odzież motocyklowa jest zwykle ciemna, zwłaszcza skórzana jest głównie czarna) ogromny wpływ mają odblaski. Sprawdzają się zarówno jako gotowe wstawki w ubraniu, jak również kamizelki i pasy odblaskowe nakładane na nią. Ich założenie zajmie sekundy, a może uratować życie kierowcy.

strój motocyklowy

strój motocyklowy

strój motocyklowy