rdza w aucie

Jak pozbyć się rdzy na samochodzie?

Rdza to brzydki osad w kolorze pomarańczowo-brązowym, pojawiający się na metalowych elementach. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale też znacząco wpływa na osłabienie materiału i obniżenie jego odporności na zniszczenia. Rdza pojawia się wszędzie tam, gdzie metal wystawiony jest stale na działanie wilgoci, źle pielęgnowany, jak również niszczony w sposób mechaniczny np. zarysowany – to przyspiesza pojawianie się korozji.

Rdza pojawiająca się na samochodzie

rdza na tarczy hamulcowej Zwykle widać ją na felgach oraz elementach podwozia. Pojedyncza rdzawa plamka nie stanowi zagrożenia. Kiedy jednak obszar skorodowany się rozszerza może on, powodować tworzenie się otworków w podwoziu, czy pękaniu felg. Warto zatem wiedzieć, jak zapobiegać pojawianiu się rdzy i co zrobić, kiedy już ją zauważyliśmy na samochodowych elementach. Wiadomo – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem co roku podwozie auta powinno być zabezpieczane specjalnymi preparatami. Powinno się to robić najpóźniej w okresie jesiennym, tak by auto było gotowe na zimę. Śnieg, deszcz, czy sól drogowa sprzyjają pojawieniu się korozji. Zadbawszy jednak wcześniej o podwozie, nie musimy się o nic martwić. Felgi czy elementy układu hamulcowego także można zabezpieczać. W przypadku tych pierwszych rozwiązaniem może też być postawienie na aluminium, a nie na stal. Felgi aluminiowe są lżejsze, tańsze a do tego nie korodują.

rdza w aucie Co jednak zrobić kiedy zapomnieliśmy o zabezpieczeniach i zauważyliśmy rdzawe plamy? Trzeba jak najszybciej je usunąć a po tym zabezpieczyć. Większe partie korozji można zeszlifować np. papierem ściernym. Dobrze sprawdzą się też specjalne samochodowe odrdzewiacze w aerozolu. Psika się je na dany element i czekać aż zadziała. Wtedy płatki rdzy się niejako uniosą, odkleją i można je łatwo usunąć. To doskonała opcja wtedy kiedy chcemy pozbyć się korozji z zapieczonych śrub i styków. Spray działa natychmiast i jest bardzo wydajny, więc starczy na wiele akcji renowacyjnych. Trzeba dokładnie wszystko szlifować, tak by nic nie zostało – w przeciwnym razie w tym miejscu materiał nadal będzie osłabiony. Jeśli po obróbce nadal widać że jest gorzej niż myśleliśmy, czy np. pojawiły się otworki w metalu to należy udać się do blacharza, który zajmie się sprawą profesjonalnie.

Jak widać, usuwanie rdzy z samochodu wcale nie jest takie trudne. Trzeba mieć tylko odpowiednie preparaty i narzędzia, a cała praca pójdzie nam jak z płatka. Warto zaopatrywać się w specjalnych sklepach motoryzacyjnych, po to, by mieć pewność, że kupujemy najwyższej jakości produkty.