olej do silnika

Dodatki do oleju, jakie wybrać?

Dodatki do olejów są substancjami uszlachetniającymi, których zadaniem jest poprawne działanie poszczególnych podzespołów. Takie preparaty należy wybierać jednak z wielką ostrożnością i korzystać tylko z dodatków oferowanych przez sprawdzonych producentów. Dzięki dobremu, skutecznemu dodatku do oleju można zyskać pewność, że zarówno sam układ jak i wtryski będą oczyszczone.

Jak skutecznie wybierać dodatki do olejów silnikowych?

cylindry w samochodzieW większości przypadków najskuteczniejszą ochroną silników jest olej. Szczególnej uwagi wymagają silniki starszych samochodów, ale równie dobrze pojazdy młodsze, ale o wysokiej intensywności eksploatacji samochodu mogą być narażone na różne zabrudzenia, które obniżają osiągi pojazdu. Niekiedy pojawiają się problemy ze szczelnością silnika lub dochodzi do jego zużycia. Aby zmniejszyć tarcia i chronić silnik, zaleca się używania różnych dodatków do oleju. Do usuwania sadzy i szlamów wykorzystuje się środki, które tworzą aktywną chemicznie powłokę, która zabezpiecza przed osadzaniem się ich. Antyoksydanty spowalniają zużycie oleju silnikowego, a korozję silnika ograniczają środki antykorozyjne.

olej do silnikaMożna używać też specjalnych detergentów, których zadaniem jest utrzymywanie silnika w czystości. Wybierając najlepsze dodatki do oleju silnikowego – diesel bez problemu nam odapli nawet gdy przyjdą siarczyste mrozy. To bardzo ważne, gdyż czasami przez pośpiech nie mamy czasu, by dobrze rozgrzać auto, przed podróżą. Wsparciem, z którego również można skorzystać, są tzw. depresatory — czyli specjalne dodatki do paliwa obniżające temperaturę wydzielania się parafin w oleju napędowym. Dobrej jakości dodatki do olejów mogą skutecznie zwiększyć trwałość metalowych powierzchni tarcia, a także poprawiają lepkość oleju lub ją stabilizują, co sprawia, że na tym samym oleju można przejechać dwa razy więcej kilometrów, a silnik nadal jest skutecznie chroniony. Niektóre z preparatów ograniczają tarcie nie tylko w silniku, ale również w pompach, przekładniach i sprężarkach. Dodatki, których zadaniem jest oczyszczenie silnika z osadów, należy dolewać do oleju przed jego wymianą, natomiast poprawiające lepkość i właściwości smarne, już po wymianie oleju. Tylko wtedy będzie można w pełni wykorzystać właściwości substancji uszlachetniających i tym samym lepiej zadbać o silnik samochodu.

Samochód to urządzenie złożone z wielu podzespołów, dlatego ważne jest, by funkcjonował bez zarzutów. Zdarza się jednak, że sam olej pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście przychodzą nam z pomocą producenci chemii motoryzacyjnej. Oferują oni dodatki do olejów jak i paliwa, które w znacznym stopniu wspomogą ochronę silnika.