Belgia, Niemcy, Anglia czyli gdzie do pracy?

Od wielu już lat praca za granicą jest marzeniem niejednego Polaka. Pieniądze, które można tam zarobić, nawet bez doświadczenia czy wykształcenia są kilka razy większe niż w Polsce więc nie dziwi fakt, że Polacy chcą skorzystać z możliwości jakie dało im zniesienie granic.

Busy z Belgii do Polski – najpopularniejszym kierunkiem?

busyNiestety warunki pracy za granicą też uległy pogorszeniu – kryzys dotknął nawet tak rozwinięte kraje jak Niemcy a mieszkańcy innych państw coraz jawniej okazują niechęć naszym rodakom. Pozatwierdzają to także przedstawiciele firmy zajmujący się wynajmem busów do Niemiec: Kiedyś busy z Niemiec do Polski jeździły zdecydowanie częściej. Gołym okiem widać, że przestała być to już ziemia obiecana dla Polaków. Trochę większym zainteresowaniem cieszą się busy z Belgii do Polski i w drugą stronę – Belgia stała się bardziej popularnym kierunkiem, jednakże przewozów też jest w sumie mniej niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu.” – przyznaje właściciel jednej z firm z województwa Pomorskiego. Polacy przebywający za granicą coraz częściej decydują się na powrót do Polski albo przynajmniej na zmianę państwa w którym pracują: ,,Wielka Brytania i jej obywatele mają już zdecydowanie dosyć Polaków. Niestety musieliśmy zrezygnować z pracy tam ze względu na przejawy niechęci z jakimi się spotkaliśmy. W Anglii, którą tez przecież dosięgnął kryzys, wprost mówi się o zabieraniu pracy obywatelom tego państwa przez ludzi między innymi z Polski. My zdecydowaliśmy o powrocie do Ojczyzny, póki co szukamy pracy i mamy wielką nadzieję, że uda nam się ja znaleźć. Jeżeli nie, prawdopodobnie wyjedziemy do Belgii lub Holandii, jednakże szczerze mówiąc mam już dosyć mieszkania na obczyźnie.” – przyznaje dwudziestodziewięcioletnia kobieta.

Wielu Polaków wraca z Wielkiej Brytanii do kraju, z powodu coraz częstszych problemów ze znalezieniem pracy, a także niemiłe traktowanie obcokrajowców. Miejmy nadzieje, że Belgia będzie bardziej przyjazna dla naszych rodaków i na dłużej będą oni mogli tam pozostać.