akumulatory do maszyn rolniczych

Akumulator do maszyny rolniczej

Maszyny rolnicze muszą posiadać bardzo dobre parametry techniczne, ponieważ są poddawane dużym obciążeniom. Dlatego powinny być wyposażone w najlepszej jakości podzespoły, które doskonale będą spełniać swoją rolę przez długi czas.

Akumulator spełniający oczekiwania

akumulatory do maszyn rolniczychIntensywna eksploatacja może jednak doprowadzić do usterek, awarii lub po prostu do tego, że dana część przestanie chodzić tak sprawnie jak na początku. Tak dzieje się na przykład w przypadku akumulatorów do maszyn rolniczych. Możemy zastanawiać się więc, czy lepiej poddać naprawie stary akumulator, czy może zakupić nowe urządzenie? W ofertach producentów znajdziemy szeroki wybór urządzeń różnej jakości. Z pewnością znajdziemy takie nowoczesne akumulatory do maszyn rolniczych, które spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Istotne są trzy kwestie, a więc pojemność akumulatora, jego typ oraz to, jakiej wartości prądu rozruchowego wymaga. Przyjrzyjmy się tym sprawom po kolei. Zatem po pierwsze, pojemność. W przypadku akumulatora mierzy się ją w specjalnych jednostkach jakimi są amperogodziny. Powinniśmy dopasowywać pojemność akumulatora do tego, co zaleca producent danej maszyny rolniczej. Może być ona jedynie o 10% wyższa, ale zaleca się aby była identyczna z zaleceniami producenta.

akumulatory do maszyn rolniczychA to dlatego, że maszyny rolnicze często są wykorzystywane w pracach nie zajmujących wiele czasu lub też takich, które wykonuje się z przerwami, zatem często włączamy i wyłączamy silnik. To z kolei może prowadzić do tego, że akumulator będzie się rozładowywał szybko lub nie będzie mógł się nigdy doładować do końca, bo będzie miał zbyt dużą pojemność. To dlatego dobór pojemności jest taki ważny. Drugi wspomniany parametr to wartość prądu rozruchowego, tutaj jednak należy wiedzieć, że producenci mogą podawać tę wartość w różny sposób, w zależności od normy – może to być norma DIN lub SAE. Wartości wówczas będą się między sobą różnić, co utrudni zakup akumulatora. Jeśli chodzi o typ akumulatora, do wyboru mamy te kwasowo-ołowiowe, czyli tradycyjne, jak i AGM oraz żelowe. Najczęściej w maszynach rolniczych wykorzystuje się te AGM, ponieważ charakteryzują się one wysoką odpornością na wykonywanie pracy cyklicznej. Zatem bez obaw będziemy mogli często w krótkich odstępach czasu włączać oraz wyłączać silnik i nie wpłynie to negatywnie na akumulator.

Konkludując, wybór nowego akumulatora do maszyny rolniczej może nie być prosty, ponieważ istotnych jest wiele rzeczy. Przede wszystkim zwracajmy jednak uwagę na trzy rzeczy, typ akumulatora, jego pojemność oraz prąd rozruchowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.